Odpowiedź na zapytania do specyfikacji istotnych warunków zamówienia
Zgodnie z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (t. j. Dz. U. z 2015r. poz. 2164 z późn. zm.), w związku ze złożonym zapytaniem do treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia w imieniu Zamawiającego udzielam następujących wyjaśnień:
Pytanie nr 1:
W jakim celu Zamawiający umieścił w załącznikach do ogłoszenia o zamówieniu Szczegółową Specyfikację Techniczną Wykonania i Odbioru Robót SSTWiOR 03.02.00 dotyczącą zewnętrznej instalacji wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i kanalizacji deszczowej, czy należy wyceniać także i na jakiej podstawie roboty zawarte w/w specyfikacji?
Odpowiedź:
Odpowiedź na to pytanie zawarta jest Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ):
- rozdział 3 punkt 3 – opis przedmiotu zamówienia, zakres przedmiotu zamówienia, w tym: wykonanie podłączeń instalacji do sieci zewnętrznych
- rozdział 7 punkt 2 – obowiązującą formą zapłaty za przedmiot zamówienia będzie wynagrodzenie ryczałtowe.
- rozdział 17 Opis sposobu obliczania ceny :
1) oferowaną cenę należy podać w PLN w formularzu oferty - ZAŁĄCZNIK NR 1 do SIWZ,
2) cenę podaną w ofercie należy obliczyć, uwzględniając zakres zamówienia określony w niniejszej specyfikacji,
3) obliczona przez wykonawcę ryczałtowa cena oferty powinna zawierać wszelkie koszty bezpośrednie i pośrednie jakie wykonawca uważa za niezbędne do poniesienia dla terminowego i prawidłowego wykonania przedmiotu zamówienia, zysk wykonawcy oraz wszelkie wymagane przepisami podatki i opłaty, a w szczególności VAT. Wykonawca winien uwzględnić przy określeniu ceny wszystkie posiadane informacje o przedmiocie zamówienia, a szczególnie informacje, wymagania i warunki podane w niniejszej specyfikacji istotnych warunków zamówienia,
4) cenę oferty należy obliczyć na podstawie dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót oraz warunków realizacji przedmiotu zamówienia,
5) przedmiar robót należy traktować jako element pomocniczy,
6) cena określona przez wykonawcę w ofercie nie może ulec zmianie w czasie trwania umowy z zastrzeżeniem art. 144 ust. 1 ustawy Pzp,
7) jeżeli Wykonawca składa ofertę, której wybór prowadziłby do powstania u zamawiającego obowiązku podatkowego zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług , zamawiający w celu oceny takiej oferty doliczy do przedstawionej w niej ceny podatek od towarów i usług, który miałby obowiązek rozliczyć zgodnie z tymi przepisami.
Pytanie 2:
Czy w Załączniku nr 1 do SIWZ oferent ma określić zakres czy okres gwarancji i rękojmi? Z zapisu zawartego w formularzu wynika, że zakres, a punktowany jest okres.
Odpowiedź :
Zgodnie z zapisami SIWZ , a w szczególności rozdziałem 3-Opis przedmiotu zamówienia, rozdziałem 19- Opis kryteriów, którymi zamawiający będzie się kierował przy wyborze oferty wraz z podaniem wag tych kryteriów i sposobu oceny ofert, w załączniku nr 1(formularz oferty) należy podać okres gwarancji i okres rękojmi, przy czym:
- Wymagany termin gwarancji: min. 36 miesięcy, max. 72 miesiące licząc od dnia końcowego odbioru robót,
- Wymagany termin rękojmi: min. 36 miesięcy, max. 72 miesiące licząc od dnia końcowego odbioru robót,
- Zamawiający wymaga aby zaoferowany termin gwarancji i rękojmi był taki sam,
- W zakresie kryterium "gwarancja i rękojmia" okres gwarancji i rękojmi musi być wyrażony w całych miesiącach (min. 36, max. 72 miesiące). Zaoferowanie okresu dłuższego niż 72 miesiące nie będzie dodatkowo punktowane. W takiej sytuacji Wykonawca otrzyma 10 punktów. Zaoferowanie okresu krótszego niż 36 miesięcy uznane zostaje jako zaoferowanie okresu w wysokości 36 miesięcy.
Pytanie 3:
W Załączniku nr 1 do SIWZ należy podać razem za całość
cena netto wartość VAT cena brutto.
Czy Oferent ma przyjąć 23% za całość , czy utylizację gruzu wykazać osobno z należnym podatkiem VAT.
Odpowiedź :
Zgodnie z przepisami na Wykonawcy spoczywa obowiązek podania właściwej stawki VAT.
Pragniemy przypomnieć, że zgodnie z zapisami SIWZ - rozdział 17 Opis sposobu obliczania ceny punkt 3 : obliczona przez wykonawcę ryczałtowa cena oferty powinna zawierać wszelkie koszty bezpośrednie i pośrednie jakie wykonawca uważa za niezbędne do poniesienia dla terminowego i prawidłowego wykonania przedmiotu zamówienia, zysk wykonawcy oraz wszelkie wymagane przepisami podatki i opłaty, a w szczególności VAT.
Pytanie 4:
Czy Zamawiający w Załączniku nr 4 do SIWZ żąda, aby roboty budowlane w zakresie wod - kan wykonane w ostatnich 5 latach były na sumę 200.000,00 zł czy na 200.000,00 każda z nich.
Czy Zamawiający, jako odpowiednie uzna roboty prowadzone także na budynkach mieszkalnych?
Odpowiedź :
Zgodnie z zapisami SIWZ rozdział 3 Zdolność techniczna lub zawodowa, punkt 3:
W zakresie zdolności technicznej Zamawiający uzna spełnienie warunku jeżeli Wykonawca w okresie ostatnich pięciu lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie wykaże w załączniku nr 4 do SIWZ, że wykonał co najmniej: dwie roboty budowlane o wartości brutto nie mniejszej niż 200 000,00 złotych polegającą na budowie, lub przebudowie, lub remoncie instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz załączy dowody określające czy te roboty budowlane zostały wykonane należycie, w szczególności informacji o tym czy roboty zostały wykonane zgodnie z przepisami prawa budowlanego i prawidłowo ukończone.
Wykonawcy wspólnie ubiegający się o udzielenie zamówienia muszą dostarczyć dokumenty potwierdzające, że łącznie spełniają warunki udziału w postępowaniu.
Odpowiadając na pytanie wykonawcy Zamawiający potwierdza wymóg wykonania dwóch robót o zakresie jw. Wartość każdej z tych robót nie mniejsza niż 200 000 złotych brutto. Zamawiający nie wprowadził ograniczenia co do rodzaju obiektów, np. budynki mieszkalne.
Kopia aa.